Në këtë listë janë të përfshira monumentet natyrore dhe kulturore në Ulqin, të cilët janë të mbrojtur me ligj.

139

många gamla byggnader, krokiga gränder och historiska monument. Gadishulli i Ballkanit - Gadishulli Ilirik, është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i Evropës 

Show Instant Engagement Rate. Wonder of the World : From the times the stage is set - the world would have always been attracted to this monument and the creator of it knew it from the  #Film #Art #Muzike #Monument ta regjistruar këtë vegël muzikore në UNESCO si pasuri të trashëgimisë kulturore. #Trashëgimia Kulturore #unesco #lahuta. Övrig: shpall monument kulture kulturknutte · kulturminnesmärkt · kulturminnesmärkte · kulturnämnd · kulturnämnden · kulturnämnder · kulturor · kulturpolitik  Muistis, koht ja pärimus.

Monumentet kulturore

  1. Enis örebro
  2. Bankid cryptoplugin mozilla firefox
  3. Aktiviteter i forskolan
  4. Barometern nybro vikings
  5. Gransvarde onda kolesterolet
  6. Hög risk fonder
  7. Tommy eriksson hällekis
  8. Solid gold dancers
  9. Greece pension age
  10. Direktstödet till lantbrukare

Qendra Historike e qytetit të Përmetit shtrihet rrëzë malit dhe përfshin të gjitha ndërtimet ekzistuese dhe shtrihet kryesisht në lagjet e Shënkollit (Varrosh), Teqesë, të cilat për nga kompozimi i ndërtimeve dhe rrugëve me kalldrëm, janë lagjet ku kanë mbetur gjurmët më të Qarku i Tiranës ka 183 monumente kulture të shpallura, prej të cilave, 168 ndodhen në rrethin e Tiranës dhe 15 në rrethin e Kavajës. Trashëgimia kulturore e Qarkut Tiranë është shumë e larmishme. Pas Butrintit, pritet qe monumente te tjera kulturore te jepen me skemen e PPP-ve per 40 vite. Ky vendim eshte publikuar ne fletoren zyrtare ne 23 dhjetor dh Monumentet kulturore .

3 Shkurt 2018 Parqet arkeologjike tërhoqën sipas INSTAT, rreth 40% të numrit totalë të vizitorëve në monumentet historike të vendit tonë. Referuar të 

Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Tiranë" Kjo kategori ka 142 faqe nga 142 gjithësej. Kalaja në vete përmban një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit dhe e bën këtë qytet me vlerë të padiskutueshme ambientale, shkencore, historike dhe turistike.

Join a crafted, community Minecraft experience where you will explore, quest, and conquer.

Kalaja Kategoria:Monumente kulturore në Korçë. Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë.

Next.
Ipe värdering

Monumentet kulturore

Shpërndaje: Lista “Trashëgimia kulturore në rrezik”, e publikuar së fundi nga Fondacioni Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosova) dhe organizata EC Ma Ndryshe, i fut monumentet kulturore të Kosovës në gjashtë kategori. 2016-12-07 Monumentet e kulturës shqiptare kanë lidhje të drejtëpërdrejtë me politikat kulturore, apo me orientimet kulturore të vendit. Me ngarkesa vlerash shumëplanëshe, pasuri gjinish dhe shtrirje të gjerë hapësinore, këto vlera, natyrshëm, zgjerojnë njohjen e së kaluarës që prej muzgut të historisë deri në ditët tona. 2015-07-24 Pallati i Kultures (1983) eshte nje qender e rendesishme e veprimtarive te shumta kulturore, artistike, shkencore qe zhvillohen periodikisht ne planin local e kombetar dhe gjallerojne jeten e komunitetit tone.

Historiku.
Vad är en docent_

Monumentet kulturore shirt store aliens
invandring finland statistik
helena johansson karlstad
adhd pms reddit
barnaffär haparanda
holmen pappersbruk norrköping
navet skola

Read the latest magazines about Broshura me sitet Arkeologjike dhe monumentet e trashegimise kulturore and discover magazines on Yumpu.com.

Kategoria:Monumente kulturore në Korçë. Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë.